www.naradi-stroje-technika.cz
nákupní košík
0 Kč
Ruční nářadí Elektrické nářadí Pneumatické nářadí Nástroje Manipulační technika Měřidla Dílenské vybavení a přípravky Čistící technika Čerpadla Topidla Kompresory Stavební nářadí a technika Zahradní nářadí a technika Obráběcí stroje Svářecí a pájecí technika Elektrocentrály a měniče napětí Spotřební materiál Ochranné pomůcky Ostatní železářské zboží
Informace a rady
Na této stránce naleznete informace, které Vám mohou pomoci s výběrem vhodného stroje, nářadí nebo pracovní technologie.

1. Kompresory – základní informace
Základem je ujasnit si, k jakým účelům budeme kompresor využívat. Pokud budete kompresorem jen plnit pneumatiky, je téměř jedno, jaký kompresor pořídíte, ale pokud budete používat pneumatické nářadí je vše jinak. U každého spotřebiče je udáván potřebný pracovní tlak vstupního vzduchu a spotřeba vzduchu (např. 8bar 150 l/min). Pokud budeme současně používat více spotřebičů, spotřeby vzduchu musíme sečíst. Výsledná spotřeba by měla být asi 60% sacího výkonu kompresoru. V případě poddimenzování kompresoru, bude docházet ke snížení výkonu nářadí a budeme muset čekat, než se znovu naplní vzdušník kompresoru, pak budeme moci zase chvilku pracovat. Velikost vzdušníku (tlakové nádoby) má význam v případě potřeby vykrývání velkých nárazových odběrů, např. rázový utahovák a podobně. Ve vzdušníku je v podstatě zásoba energie, čím větší vzdušník, tím delší může být nárazový odběr.

Jaký je rozdíl mezi olejovým a bezolejovým kompresorem?
a) Olejový kompresor má v klikové skříni olejovou náplň, to má jednu nevýhodu, kterou jsou částečky oleje obsažené ve stlačeném vzduchu. Při používání pneunářadí to není problém, tam se vzduch ještě přimazavá před vstupem do nářadí. Horší je to třeba v případě stříkacích pistolí, tam se nesmí objevit naprosto žádná nečistota. Problém je ale snadno řešitelný použitím kvalitního odlučovače, který je stejně nutný pro odloučení vody. Ty nejvýkonnější kompresory jsou vždy olejové.
b) Bezolejový kompresor je konstruován pro provoz bez oleje v klikové skříni, proto není olej obsažen ani ve stlačeném vzduchu. Tyto kompresory jsou vhodné pro použití v potravinářství nebo akvaristice.

Jak se kompresor udržuje?
- kompresor udržujeme v čistotě
- u olejových kompresorů kontrolujeme hladinu oleje
- odkalujeme vzdušník


2. Svařovací metody a plasma
MAG – Metal Active Gas
Metoda svařování v ochranné atmosféře (většinou CO2). Metoda je vhodná pro svařování oceli. Svařování tenčího materiálu cca do 5mm, dle typu stroje. MAG se většinou využívá při opravách karoserií vozidel, svařování plechů a profilů. Metoda MAG není příliš náročná a nevyžaduje dlouhou praxi.

MIG – Metal Inert Gas
Metoda svařování v ochranné atmosféře (argon, helium nebo směsný plyn). Metoda je vhodná pro svařování hliníku a jeho slitin, mědi a mosazi. Svařování tenčího materiálu cca do 5mm, dle typu stroje. MIG se využívá převážně ke svařování plechů a profilů.

MMA – Manual Metal Arc
Metoda svařování elektrickým obloukem s použitím obalovaných elektrod. Metoda je vhodná pro svařování ocelí a litiny. Svařování silnějších materiálů, nevhodné pro tenké plechy.

TIG – Tungsten Inert Gas
Metoda svařování elektrickým obloukem s neroztavitelnou elektrodou (většinou z wolframu nebo jeho slitiny) v ochranné atmosféře inertního plynu (argon, helium nebo směsný plyn). Při svařování se přídavek materiálu získává z tyče, která se manuálně vsouvá do hořícího oblouku. Tyč je většinou ze stejného materiálu jaký se svařuje. Metoda TIG umožňuje svařovat velkou škálu materiálů (oceli, hliník, měď, mosaz, titan, slitiny hořčíku a podobně), sváry jsou přesné s pěkným vzhledem.

Plasma
Plasma umožňuje řezání všech elektricky vodivých kovů, výhodou je tenký poměrně čistý řez. Práce s plasmovou řezačkou je nenáročná. Řeže se tenkým paprskem ionizovaného plynu (stlačený vzduch nebo směsný inertní plyn). Teplota plasmy dosahuje až 25000 stupňů Celsia.


3. Co je měnič napětí a k čemu slouží?
Měnič napětí je elektrické zařízení, které mění vlastnosti elektrického napětí, mění jeho velikost i průběh. Měnič má většinou pevně dané hodnoty vstupního a výstupního napětí, ale existují i měniče s nastavitelným výstupním napětím. V praxi se měniče používají například ve vozidlech, v plavidlech, domácích elektrárnách, nebo jako součást záložních zdrojů elektrické energie.

Příklady použití:
a) Ve voze s napětím 12V nebo 24V potřebujeme provozovat běžný domácí spotřebič s provozním napětím 230V (nabídka těchto měničů je nejširší 100 - 5000W).
b) Ve voze s palubním napětím 24V (nákladní vozy) chceme provozovat spotřebič 12V (autorádio, nabíječka telefonu). Tyto měniče jsou také zcela běžné a většinou jsou určeny pro pevnou a trvalou montáž.
Copyright © 2011 - 2019